Autoškola on-line

Pár tipov ako si vybrať autoškolu

Niektorým z Vás možno napadne, či má vôbec zmysel investovať čas a peniaze do získania vodičského preukazu? Veď hromadná doprava asi nikdy nebola tak rozšírená a prepracovaná ako v dnešnej dobe, o jej cenovej dostupnosti ani nehovoriac. Tak ako to teda je?

Má dnes zmysel mať vodičák?

Podľá nás áno a to viac ako kedykoľvek predtým. V dnešnej rýchlej dobe, zameranej na výkon a ušetrenie času, je veľkou výhodou byť nezávislý na cestovných poriadkoch, taxíkoch či známych, ktorí šoférujú. Nielen v meste, ale predovšetkým mimo väčšie mestá, kde doprava stále nie je tak časovo flexibilná či dostupná, je veľmi výhodné byť nezávislý. Nehovoriac o tom, že dnes mnoho zamestnávateľov vyžaduje po uchádzačoch o zamestnanie, aby boli aktívnymi vodičmi. Je preto škoda musieť odmietnuť lákavú ponuku práce len kvôli tejto jednej nesplnenej požiadavke.

Hľadá sa dobrá autoškola

Ak ste sa teda rozhodli urobiť krok k nezávislosti a začali ste hľadat autoškolu, uvedomte si na začiatku predovšetkým to, že kurz v autoškole nie je len povinnosť smerujúca k získaniu plastovej kartičky, ktorá bude dokladom o Vašom oprávnení viesť motorové vozidlo. V prvom rade je autoškola miestom, kde by ste sa mali za pár týždňov naučiť správne a bezpečne šoférovať, miestom, kde by ste mali nadobudnúť istotu v riadení vozidla, ale zároveň si zachovať pokoru, pretože auto v rukách neskúseného, nevzdelaného či ľahostajného vodiča sa môže veľmi ľahko stať zbraňou. Preto neberte autoškolu ako nútené zlo, ktoré musíte pár mesiacov pretrpieť, ale ako miesto, kde máte možnosť získať cenné vedomosti a praktické skúsenosti, z ktorých budete čerpať po zbytok Vášho šoférskeho života.

Čo sa v autoškole naučíme

Okrem šoférovania by ste sa však mali v autoškole oboznámiť aj so základmi prvej pomoci a to tak, aby ste vedeli, ako v kritickej situácii rýchlo a účinne pomôcť. Mnoho autoškol má v cene kurzu zahrnutý aj kurz prvej pomoci vedený odborníkmi, na ktorého konci dostanete certifikát o absolvovaní. Určite sa na túto možnosť vo Vami vybranej autoškole opýtajte. Nie všetky autoškoly to totiž majú zahrnuté v cene a ďalšie navýšenie ceny vodičáku Vás môže neskôr nepríjemne prekvapiť.

Na Slovensku je v súčasnosti približne 700 autoškôl. Ako si teda z toho množstva vybrať tú správnu pre Vás?

9 tipov, ako nájsť správnu autoškolu

Prinášame 9 tipov od nás pre Vás, čo by ste mali sledovať pri hľadaní autoškoly:

1. Renomé autoškoly

Zistite si, aké má autoškola meno medzi Vašimi známymi. Najlepšie je pýtať sa ľudí, ktorí prešli kurzom v autoškole nedávno, pretože budú mať aktuálne informácie. To, že bola nejaká autoškola dobrá pred 10 rokmi, keď navštevoval kurz Váš starší súrodenec, neznamená, že si udržala kvalitu doteraz. Známi Vám môžu prezradiť práve tie drobné cenné informácie, ktoré sa nedozviete na stránkách autoškoly: Aký bol prístup inštruktora, jeho ochota a časové možnosti? Aká bola celková kvalita teoretickej výuky? Strácal inštruktor pri jazdách trpezlivosť? Skracoval jazdy? Robil si zo žiaka taxikára? Tieto a ďalšie podobné otázky Vám úprimne zodpovedia len tí žiaci, ktorí v tej autoškole kurz absolvovali. Je to množstvo informácií, ktoré sa na reklamných letákoch či webstránkach autoškoly nedozviete, ale sú dôležité práve preto, aby sa pre Vás autoškola nestala len tým “núteným zlom”, ktoré budete chcieť čím skôr pretrpieť a do života si z toho vezmete málo. Ak nemáte vo svojom okolí známych, ktorí by Vám mohli tieto informácie poskytnúť, sledujte referencie autoškôl na internete.

2. Informácie

Samozrejme, pre konkrétne informácie o detailoch kurzu, trvaní, cene kurzu, vozovom parku, a podobne, je najlepšie prelúskať webové stránky autoškoly. Dnes by každá dobrá autoškola mala disponovať prehľadnými webovými stránkami. Na ozrejmenie nejasností alebo za účelom získania ďalších informácií môžete použiť uvedený email či telefón, ktoré by ste mali ľahko nájsť na webstránke každej dobrej autoškoly či reklamnom letáku. Aj podľa toho, akým spôsobom s Vami autoškola hneď na začiatku komunikuje pri poskytovaní informácií, si môžete urobiť obrázok, či v takej autoškole chcete stráviť najbližšie 2 až 3 mesiace. Pokiaľ dáte skôr na osobný kontakt, nič by nemalo brániť tomu prísť navštíviť autoškolu osobne.

3. Veľká a známa autoškola alebo malá a neznáma?

Rozhodujete sa, či radšej staviť na overenú známu značku alebo skúsiť niečo menšie a menej známe? Je pravda, že vo väčšej autoškole budete mať pravdepodobne širší výber áut či inštruktorov, ale na druhú stranu to tiež neznamená, že si aj budete môcť vyberať. Musíte počítať s tým, že časová flexibilita inštruktorov či výber auta môže byť kvôli náporu žiakov obmedzená. Pokiaľ Vám teda ide o čas, možno bude pre Vás vhodnejšia menšia autoškola, kde sa jednoduchšie dohodnete s inštruktorom na termínoch a frekvencii jázd.

4. Lokalita

Nebojte sa vybrať si autoškolu vo väčšom meste, ak máte možnosť. Naučíte sa lepšie zvládať i náročné dopravné situácie a hustejšiu premávku než v malom meste, kde nejazdí toľko áut a doprava je menej komplikovaná. Možno to bude viac stresujúce, ale ako sa vraví – ťažko na cvičisku, ľahko na bojisku.

5. Vozový park

Niet sa čo diviť, že je pre niektorých ľudí přítažlivá autoškola s ponukou luxusných áut, avšak naučit sa šoférovať na drahom aute nemusí byť až tak k prospechu. Neznamená to, že si máte vyberať autoškoly so starými a nekvalitnými autami, ale prihliadnite napríklad na to, koľko rôznych áut autoškola ponúka – čím viac rôznych áut behom praktických jázd vyskúšate, tým lepšie si zvyknete na drobné rozličnosti v šoférovaní rôznych áut.

6. Cena kurzu

Večná dilema – je lepšie to, čo je drahšie? Dnes sú už ceny autoškôl viacmenej ustálené. Uvedomte si ale, že uvedená cena kurzu nerovná sa celkovej cene za získanie vodičského preukazu.

Aby ste neboli nepríjemne prekvapení, je dobré sa dopredu informovať, čo všetko sa v cene kurzu v danej autoškole ponúka. To, čo môže uvedenú sumu navýšiť, sú učebné materiály, kurz prvej pomoci, tlačivo od praktického lekára či správne kolky potrebné na samotnú skúšku. Mnohé autoškoly majú kurz prvej pomoci a učebné texty zahrnuté v ceně, kolky alebo tlačivo od lekára sú však zahrnuté v cene málokedy.

Niektoré autoškoly ponúkajú možnosť zaplatiť kurz na splátky. Tu je dôležité sa vopred informovať, či je splátkový systém s navýšením alebo bez navýšenia.

Uvádzame orientačný prehľad ďalších možných poplatkov súvisiacich so získaním vodičského preukazu:

  • výukové materiály (10 – 20 €)
  • záverečné testy (online, aj v papierovej forme, 5 – 10 €)
  • administratíva záverečnej skúšky a s ňou spojené iné náklady (10 – 20 €)
  • kurz prvej pomoci (20 – 25 €)
  • lekárom potvrdené tlačivo (15 – 20 €)
  • správne poplatky – kolky (33 € ku záverečnej skúške) a (6,5 € za vydanie vodičského oprávnenia)

7. Dĺžka kurzu

Rozsah výcviku pre jednotlivé vodičské skupiny je pevne daný zákonom. Bežná doba potrebná k výuke je približne 2 až 3 mesiace. Súčasťou výuky musia byť vždy nielen praktické jazdy (v celkovom počte 38 vyučovacích hodín), ale tiež hodiny teórie v predpísanom rozsahu (32 hodín) vrátane zdravotnej prípravy (8 hodín zdravotného kurzu, ktorý nie je súčasťou teórie). Jedna vyučovacia hodina trvá minimálne 45 minút. Absolvovať môžete vždy nanajvýš 3 vyučovacie hodiny (45min) praktických jázd denne. Nezabudnite, že po každej jazde potvrdzujete podpisom do svojho výkazu jázd, že sa jazda uskutočnila. Všímajte si, čo podpisujete! Môže sa stať, že Vás inštruktor za účelom ušetrenia benzínu a svojho času nechá podpísať viac hodín než koľko ste reálne odjazdili.*

Denne možete absolvovať maximálne 3 x 45 minút teórie, max. 2 x 45 minút na cvičisku/výcvikovej ploche a maximalne 3 x 45 minút v premávke.

*Podľa nových zákonov sú autoškoly povinné používať GPS, a teda výkaz jázd je už elektronický, (t.j. žiak sa pipne čipom pred každou hodinou teórie, trenažérom alebo v aute). Ak vymešká plánovanú hodinu, tak si ju musí nahradiť atď. Skracovanie jázd tak bude kontrolované správnymi orgánmi v elektronickej podobe.

Zaujíma Vás, kedy začnete jazdiť? Jazdiť sa začína najskôr po presne stanovenom počte hodín TVV a PCP. Avšak niektoré autoškoly si kladú za podmienku ukončenie celej teoretickej časti, než začnete jazdit s inštruktorom. To samozrejme ovplyvní celkovú dĺžku trvania vášho kurzu. Ak teda potrebujete vodičský preukaz čím skôr, opýtajte sa aj na túto podmienku a tiež časové možnosti inštruktorov.

8. Inštruktori

Je dobré si uvedomiť, že aj keď ste v autoškole s cieľom naUČIŤ sa šoférovať, neznamená to, že má Váš inštruktor právo sa k Vám správať ako k žiakovi na základnej škole. Za kurz v autoškole platíte nemalé peniaze a kedže predpokladom k získaniu vodičského preukazu je minimálny vek 18 rokov, ste dospelý človek. Inštruktor by sa k Vám mal správať ako k svojmu klientovi a nie ako k žiakovi, ktorého je potrebné vychovávať. Nie sú zriedkavé sťažnosti na inštruktorov, ktorí na svojich žiakov počas jazdy kričia alebo napríklad skracujú čas určený na jazdy. S inštruktorom strávite sami v aute veľa času počas jázd a nie je dobré, aby sa z kurzu autoškoly stal pre Vás teror na ktorý budete nemilo spomínať kedykoľvek sadnete za volant.

9. Kvalita kurzu

Na záver je dobré podotknúť, že aj keď pochopiteľne u mnohých z nás cena zohráva úlohu, v prípade výberu autoškoly by cena nemala byť pri výbere prvoradá. Pamätajte, že v autoškole nestrávite veľkú časť svojho života a pravdepodobne ju ani nebudete viackrát opakovať. To, čo sa môže zdať jednorázovo ako veľká investícia, je v skutočnosti investíciou do celého Vášho šoférskeho života. Preto by sa Vám v prvom rade malo dostať kvalitnej výuky, z ktorej budete čerpať po celý svoj vodičský život. Uvedomte si, že náklady na benzín počas jázd, prevádzku a údržbu vozového parku, trenažér, prenájom priestorov autoškoly či cvičiska a v neposlednom rade čas a vzdelanie inštruktorov, nie sú lacná záležitosť a autoškola by nemohla na trhu fungovať, pokiaľ by bola dlhodobo stratová. Príliš nízká cena vodičského preukazu preto logicky pôsobí veľmi nedôveryhodne a vzbudzuje podozrenie, že v autoškole sa Vám napríklad nedostane takého množstva jázd, ako predpisuje zákon.

Veľa šťastia pri výbere autoškoly!

A na záver Vám prajeme veľa šťastia pri výbere autoškoly! Dúfame, že Vám naše tipy budú pri výbere autoškoly nápomocné. Prajeme Vám, aby sa Vám dostalo kvalitnej výuky, vďaka ktorej sa stanete šoférom, ktorý nebude na cestách postrachom pre ostatných vodičov, ale naopak inšpiráciou 🙂.